Amerikano Oyunu: Kurallar, Nasıl Oynanır, ve Stratejiler

Amerikano Oyunu Kuralları

tarafından Bilgi Bool
0 yorum

Amerikano Oyunu: Kurallar, Nasıl Oynanır, ve Stratejiler

İskambil kart oyunları arasında hızla popülerlik kazanan Amerikano, bazen “Küt” olarak da bilinir. En az üç kişiyle oynanan bu oyun, iki desteden oluşur ve Jokerler kullanılmaz. Bu makalede, Amerikano oyununun kurallarını, nasıl oynandığını ve bazı stratejileri öğreneceksiniz. Ayrıca, Amerikano oyunu hakkında daha fazla bilgi edinerek arkadaşlarınız veya aile üyelerinizle keyifli zaman geçirebilirsiniz.

DALL·E 2024 02 18 21.02.03 Close up image of players hands placing cards on the table creating a Kut in the game of Americano. The focus is on the intricate details of the cAmerikano Oyunu Kuralları

Amerikano oyununun kuralları şunlar şekildedir:

 1. Joker, herhangi bir kartın yerine kullanılabilir.
 2. Kartlar dağıtıldıktan sonraki ilk turda, eline seriler gelmiş olsa bile kimse kart açamaz.
 3. Oyuncular, masaya ilk serilerini açarken Joker kullanamazlar. Ancak bir kez seri açıldıktan sonra Joker kullanarak seri açabilirler.
 4. Masaya Joker ile seri açıldıysa, Joker yerine 2 kart bırakılarak alınabilir, ancak kullanmak için bir tur beklemek gerekmektedir.
 5. Hiç seri açmamış bir oyuncu, diğer oyuncuların açtığı serilere kart ekleyemez.
 6. Her el farklı bir açma kuralı ile oynanır, bu kuralı belirleyen kişi eli kazanan kişidir.
 7. Her oyuncunun bir “kasa” adı verilen ceza puanları hesaplamak için kullanabileceği bir miktarı vardır. Cezalı hareketlerde bulunan oyuncular, kasalarından ceza öderler. Bir el sırasında her oyuncu en fazla 4 kez kendisine atılmayan bir kartı alabilir.
 8. Seriler en az 3 karttan oluşmalıdır ve “seri” veya “küt” olarak adlandırılırlar.
 9. Masaya seri açıldığında, bu serilere kart atan oyunculara 25 ceza puanı yazılır.
 10. Kart dağıtımı yapacak kişi, iki deste karıştırır ve keser. Eğer Jokerlerden birini keserse, bu kartı alabilir. Jokeri alan oyuncuya bir kart eksik dağıtılır. Her oyuncuya 13 kart dağıtılır.

DALL·E 2024 02 18 21.02.08 A group of friends gathered around a table deeply engaged in playing the card game Americano. The table is cluttered with multiple decks of cards in

Amerikano Nasıl Oynanır?

Amerikano oyununun temel oynanışı şu adımları içerir:

 1. Deste, en üstteki kart açık olacak şekilde masaya konur.
 2. Oyuna başlayan oyuncu (kartları kesen oyuncu), açık kartı veya üstteki kapalı kartı alabilir.
 3. Oyuna başlayan oyuncu, küt açmak veya daha önce açılan kütler üzerine işlem yapmak istemiyorsa, yerden veya diğer oyuncuların attığı kartlardan birini almalı ve karşılığında bir kart atmalıdır.

DALL·E 2024 02 18 21.02.02 A strategic scene from an Americano game showing a player contemplating their next move with a joker card in hand ready to place it on the table. The

Amerikano Stratejileri

Amerikano oyununda başarılı olmak için bazı stratejilere dikkat etmek önemlidir:

 1. Kartları dikkatlice takip edin ve rakiplerinizin elinde hangi kartların olduğunu tahmin etmeye çalışın.
 2. Joker kullanımını stratejik bir şekilde düşünün. Jokerleri en avantajlı şekilde kullanarak seri açabilir veya rakiplerinizi engelleyebilirsiniz.
 3. Dikkatli bir şekilde hangi seriyi açacağınıza karar verin. Serilerin sıralaması ve kartların değeri, oyunun sonucunu etkileyebilir.
 4. Kasayı kullanırken, ceza puanlarını stratejik olarak dağıtın ve oyun sonunda avantaj elde edin.

Amerikano oyunu, arkadaşlarınız veya aile üyelerinizle keyifli ve rekabetçi bir oyun deneyimi sunar. Kuralları öğrenin, stratejileri uygulayın ve Amerikano’nun tadını çıkarın!

BUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR

Yorum bırakın

* Bu formu kullanarak verilerinizin bilgibool.com tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku